>
Cykloturistika

Jižní Čechy jsou protkány hustou sítí cest pro cyklisty, které umožňují jízdu krajinou v ideálním tempu, aniž by člověk ztratil kontakt s jejími barvami, vůněmi a dalšími půvaby. Pavučinu cyklotras a cyklostezek doplňují rozvíjející se služby speciálních autobusů a půjčoven kol, které přibývají i na vlakových nádražích. V kraji asi není oblast, která by cyklisty nelákala - oblíbená je rovina Třeboňska, pocit objevitelů lze zažít v příhraničních částech Jindřichohradecka či na Novohradsku, přibývají kilometry tras podél Vltavy, Otavy, Lužnice a dalších řek. Zdatné sportovce beze strachu z kopců odmění Šumava nadhledem, který bývá užitečný i po návratu domů.
Cykloturistika se v poslední době stává stále oblíbenějším způsobem jak strávit dovolenou. V jižních Čechách prakticky není oblast, kde by nebylo možné naplánovat cyklistický výlet nebo několikadenní trasu. Proto vám zde nabídneme alespoň některé z nich, které zároveň reprezentují bohatství a rozmanitost přírodního prostředí regionu.

Třeboňsko
Pro cykloturistiku jsou v Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci UNESCO Třeboňsko vytvořeny ideální podmínky. Nížinná krajina lesů a rybníků protkaná hustou sítí cyklotras a naučných stezek nabízí terén spíše pro rekreační sportovce a cyklistické začátečníky. Oblíbeným cílem cyklistů je samozřejmě město Třeboň se svými historickými památkami. Doporučujeme zejména cyklistickou naučnou stezku Okolo Třeboně a cyklistickou naučnou stezku Rožmberk, které vás provedou nejpřitažlivějšími lokalitami Třeboňska.Z Veselí nad Lužnicí je zase možno se vydat po trase, jejíž zajímavostí je lidová architektura 19. stol. a selské baroko na jihu Čech.

Jindřichohradecko - Česká Kanada
Podél česko-rakouských hranic v oblasti zahrnující Slavonice, Novou Bystřici, Chlum u Třeboně a České Velenice byla v posledních několika letech vyznačena rozsáhlá síť cyklotras. Terén je zde jen mírně zvlněný, trasy vedou hustými lesy a po cestě je řada rybníčků a vodních toků, kde je možné si odpočinout a vykoupat se. Výhodou je i možnost projet se na kolech na druhé straně hranice. Přechody pro cyklisty jsou v Chlumu u Třeboně (Litschau), Halámkách (Neu Nagelberg), Českých Velenicích (Gmünd), Nové Bystřici (Grametten) a Slavonicích (Fratres). Celou oblast navíc protíná dálková cykloturistická mezinárodní trasa Greenway Praha–Vídeň. .


Cykloturistika